Teck Kootenay Kinder Zone Finals Held at Whitewater Ski Area Near Nelson - BC Alpine Ski Association

TECK K/J Zone Finals – Whitewater
Nelson, BC, April 4 – 5, 2009

COMPLETE RESULTS

Saturday, April 4 Slalom, Ladies, K1 1 RUN
1 BLISSETT, Hope (Kimberly North Star Racers) 42.37
2 TEBULTE, Rachael (Red Mountain Racers) 42.67
3 BRATTON, Cassandra (Fernie Alpine Ski Team) 43.09

4 HOFFOS, Courtney (Windermere Valley Ski Club) 43.71
5 ANDREOLA, Montana (Fernie Alpine Ski Team) 44.28
6 SHERRET, India (Kimberly North Star Racers) 45.26
7 ROACH, Geneva (Fernie Alpine Ski Team) 45.75
8 RANDELL, Paisley (Salmo) 46.87
9 FOTHERGILL, Claire (Fernie Alpine Ski Team) 46.98
10 FULLER, Jessie (Red Mountain Racers) 47.33

Saturday, April 4 Slalom, Ladies, K1
1 BRATTON, Cassandra (Fernie Alpine Ski Team) 40.67
2 TEBULTE, Rachael (Red Mountain Racers) 41.08
3 BLISSETT, Hope (Kimberly North Star Racers) 41.21

4 HOFFOS, Courtney (Windermere Valley Ski Club) 41.63
5 ANDREOLA, Montana (Fernie Alpine Ski Team) 41.86
6 SHERRET, India (Kimberly North Star Racers) 43.14
7 ROACH, Geneva (Fernie Alpine Ski Team) 44.83
8 CROCKETT, Claudia (Fernie Alpine Ski Team) 45.03
9 RANDELL, Paisley (Salmo) 45.36
10 FOTHERGILL, Claire (Fernie Alpine Ski Team) 45.63

Saturday, April 4 Slalom, Ladies, K2/J 1 run
1 BERMEL, Rebecca (Kimberly North Star Racers) 40.75
2 GILL, Allison (Fernie Alpine Ski Team) 41.19
3 BEDELL, Becky (Kimberly North Star Racers) 42.20

4 NORTON, Gina Elisa (Kimberly North Star Racers) 42.28
5 BUTLER, Kali (Red Mountain Racers) 42.52
6 STANGL, Maria (Fernie Alpine Ski Team) 42.76
7 O’CONNOR, Emma (Fernie Alpine Ski Team) 43.87
8 WHELAN, Ocean (Fernie Alpine Ski Team) 44.82
9 SOBY, Anna (Fernie Alpine Ski Team) 44.88
10 BRADISH, Hannah (Fernie Alpine Ski Team) 45.07

Saturday, April 4 Slalom, Ladies, K2/J 2 RUN
1 BERMEL, Rebecca (Kimberly North Star Racers) 1:21.44
2 BEDELL, Becky (Kimberly North Star Racers) 1:22.01
3 GILL, Allison (Fernie Alpine Ski Team) 1:22.51

4 NORTON, Gina Elisa (Kimberly North Star Racers) 1:22.60
5 STIZ, Julia (Windermere Valley Ski Club) 1:23.46
6 STANGL, Maria (Fernie Alpine Ski Team) 1:23.91
7 HALWA, Julia (Windermere Valley Ski Club) 1:26.71
8 SOBY, Anna (Fernie Alpine Ski Team) 1:28.39
9 SALANSKI, Kaylin (Kimberly North Star Racers) 1:28.66
10 COWITZ, Justine (Fernie Alpine Ski Team) 1:28.99

Saturday, April 4 Slalom, Men, K1
1 TEPPER, Cole (Kimberly North Star Racers) 40.58
2 BEATTIE, Jamis (Salmo) 41.08
3 LAWRENCE, Mathew (Fernie Alpine Ski Team) 41.47

4 KWAN, James (Fernie Alpine Ski Team) 41.67
5 GRADY, Ryan (Kimberly North Star Racers) 42.05
6 LUNN, Jacob (Red Mountain Racers) 42.28
7 RUUTOPOLD, Tiivo (Red Mountain Racers) 42.96
8 PETERSON, Conner (Salmo) 43.15
9 MCGRATH, Nathan (Windermere Valley Ski Club) 43.25
10 KOELL, Jakob (Windermere Valley Ski Club) 43.73

Saturday, April 4 Slalom, Men, K1 1 RUN
1 TEPPER, Cole (Kimberly North Star Racers) 41.26
2 GILBERT, Aidan (Kimberly North Star Racers) 41.63
3 GRADY, Ryan (Kimberly North Star Racers) 41.93
4 LAWRENCE, Mathew (Fernie Alpine Ski Team) 42.26
5 RUUTOPOLD, Tiivo (Red Mountain Racers) 42.74
6 LUNN, Jacob (Red Mountain Racers) 42.86
7 PETERSON, Conner (Salmo) 43.06
8 KWAN, James (Fernie Alpine Ski Team) 43.49
9 KOELL, Jakob (Windermere Valley Ski Club) 43.76
10 STEVENS, Arlo (Red Mountain Racers) 44.18

Saturday, April 4 Slalom, Men, K2/J 1 run
1 WALLS, Nolan (Kimberly North Star Racers) 38.87
2 BEDELL, Scott (Kimberly North Star Racers) 39.52
3 CARRY, Patrick (Fernie Alpine Ski Team) 39.77

4 ARMENEAU, Tyler (Fernie Alpine Ski Team) 40.00
5 NOWICKI, Glen (Fernie Alpine Ski Team) 41.26
6 BERNARD, Julien (Fernie Alpine Ski Team) 41.48
7 SLUPSKY, Matthew (Fernie Alpine Ski Team) 41.79
8 GOUGH, Carter (Fernie Alpine Ski Team) 42.41
9 BAILLIE, Cameron (Fernie Alpine Ski Team) 42.46
10 MALONEY, Jay (Red Mountain Racers) 42.88

Saturday, April 4 Slalom, Men, K2/J 2 RUN
1 WALLS, Nolan (Kimberly North Star Racers) 1:17.50
2 BAILLIE, Cameron (Fernie Alpine Ski Team) 1:17.86
3 ARMENEAU, Tyler (Fernie Alpine Ski Team) 1:19.85

4 CARRY, Patrick (Fernie Alpine Ski Team) 1:20.42
5 NOWICKI, Glen (Fernie Alpine Ski Team) 1:22.42
6 BERNARD, Julien (Fernie Alpine Ski Team) 1:22.79
7 SLUPSKY, Matthew (Fernie Alpine Ski Team) 1:23.14
8 WILSON, Aidan (Kimberly North Star Racers) 1:23.70
9 RANDELL, Jonah (Salmo) 1:24.75
10 HUMPHERYS, Kelley (Red Mountain Racers) 1:24.76

Sunday, April 5 Giant Slalom, Ladies, K1 1 RUN
1 BLISSETT, Hope (Kimberly North Star Racers) 54.82
2 BRATTON, Cassandra (Fernie Alpine Ski Team) 54.97
3 ANDREOLA, Montana (Fernie Alpine Ski Team) 55.64

4 TEBULTE, Rachael (Red Mountain Racers) 57.25
5 SHERRET, India (Kimberly North Star Racers) 57.64
6 HOFFOS, Courtney (Windermere Valley Ski Club) 58.25
7 FOTHERGILL, Claire (Fernie Alpine Ski Team) 58.48
8 RANDELL, Paisley (Salmo) 1:01.25
9 HORNING, Katelyn (Red Mountain Racers) 1:01.42
10 ROACH, Geneva (Fernie Alpine Ski Team) 1:01.72

Sunday, April 5 Giant Slalom, Ladies, K1
1 BLISSETT, Hope (Kimberly North Star Racers) 54.60
2 ANDREOLA, Montana (Fernie Alpine Ski Team) 54.78
3 BRATTON, Cassandra (Fernie Alpine Ski Team) 55.23

4 SHERRET, India (Kimberly North Star Racers) 56.62
5 TEBULTE, Rachael (Red Mountain Racers) 57.29
6 HOFFOS, Courtney (Windermere Valley Ski Club) 58.85
7 FULLER, Jessie (Red Mountain Racers) 59.28
8 RUSSELL, Bailey (Fernie Alpine Ski Team) 59.48
9 CROCKETT, Claudia (Fernie Alpine Ski Team) 1:00.07
10 ROACH, Geneva (Fernie Alpine Ski Team) 1:00.35

Sunday, April 5 Giant Slalom, Ladies, K2/J 2 RUN
1 BERMEL, Rebecca (Kimberly North Star Racers) 1:47.11
2 BEDELL, Becky (Kimberly North Star Racers) 1:47.14
3 NORTON, Gina Elisa (Kimberly North Star Racers) 1:49.17

4 STANGL, Maria (Fernie Alpine Ski Team) 1:50.18
5 BUTLER, Kali (Red Mountain Racers) 1:50.22
6 COWITZ, Justine (Fernie Alpine Ski Team) 1:50.55
7 HALWA, Julia (Windermere Valley Ski Club) 1:50.72
8 RENWICK, Karlyn (Fernie Alpine Ski Team) 1:50.80
9 STIZ, Julia (Windermere Valley Ski Club) 1:50.84
10 GILL, Allison (Fernie Alpine Ski Team) 1:50.96

Sunday, April 5 Giant Slalom, Men, K1
1 LAWRENCE, Mathew (Fernie Alpine Ski Team) 54.13
2 GRADY, Ryan (Kimberly North Star Racers) 54.67
3 GILBERT, Aidan (Kimberly North Star Racers) 55.15

4 KAHL, Zackary (Kimberly North Star Racers) 55.34
5 BEATTIE, Jamis (Salmo) 55.60
6 MCGRATH, Nathan (Windermere Valley Ski Club) 55.62
7 O’CONNOR, Callum (Fernie Alpine Ski Team) 55.93
8 HILL, Geoffrey (Fernie Alpine Ski Team) 56.97
9 LUNN, Jacob (Red Mountain Racers) 57.57
10 RUUTOPOLD, Tiivo (Red Mountain Racers) 57.90

Sunday, April 5 Giant Slalom, Men, K1 1 RUN
1 LAWRENCE, Mathew (Fernie Alpine Ski Team) 53.88
2 GRADY, Ryan (Kimberly North Star Racers) 54.80
3 KWAN, James (Fernie Alpine Ski Team) 54.90

4 O’CONNOR, Callum (Fernie Alpine Ski Team) 55.25
5 BEATTIE, Jamis (Salmo) 55.34
6 GILBERT, Aidan (Kimberly North Star Racers) 55.43
7 KAHL, Zackary (Kimberly North Star Racers) 56.20
8 TEPPER, Cole (Kimberly North Star Racers) 56.60
9 LUNN, Jacob (Red Mountain Racers) 56.77
10 PETERSON, Conner (Salmo) 56.84

Sunday, April 5 Giant Slalom, Men, K2/J 2 RUN
1 WALLS, Nolan (Kimberly North Star Racers) 1:41.40
2 ARMENEAU, Tyler (Fernie Alpine Ski Team) 1:43.24
3 BERNARD, Julien (Fernie Alpine Ski Team) 1:45.76

4 HUMPHERYS, Kelley (Red Mountain Racers) 1:47.99
5 GOUGH, Carter (Fernie Alpine Ski Team) 1:49.35
6 MITCHELL, Kyle (Kimberly North Star Racers) 1:51.47
7 NOWICKI, Glen (Fernie Alpine Ski Team) 1:52.05
8 WILSON, Aidan (Kimberly North Star Racers) 1:53.38
9 SLUPSKY, Matthew (Fernie Alpine Ski Team) 1:53.39
10 RANDELL, Jonah (Salmo) 1:54.30