TECK JUVENILE RACE SERIES
Kimberley, BC, January 14 – 15, 2012
COMPLETE RESULTS

Photo: Saturday K1 Boys with Tammy (left), representative from Teck 

Congratulations to all the competiors and to the top-10 finishers listed below!

Saturday, January 14 Slalom, Men, K1 – 1 run
1 CASSELMAN, Jamie (Kimberley North Star Racers) 49.53
2 NOVAK, Will (Fernie Alpine Ski Team) 50.33
3 FINLEY, Ryan (Fernie Alpine Ski Team) 50.38

4 MITTERTREINER, Devin (Fernie Alpine Ski Team) 51.52
5 MACDONALD, Luke (Fernie Alpine Ski Team) 52.16
6 POLLOCK, Owen (Fernie Alpine Ski Team) 52.39
7 BUTTON, Jack (Fernie Alpine Ski Team) 52.83
8 STREET, Keegan (Fernie Alpine Ski Team) 53.80
9 PATTERSON, Gavin (Red Mountain Racers) 54.01
10 BLAIR, Ethan (Fairmont) 54.35

Saturday, January 14 Slalom, Ladies, K1 – 1 run
1 FOSTER, Nicole (Fernie Alpine Ski Team) 51.27
2 CARRY, Allison (Fernie Alpine Ski Team) 53.39
3 ZUMWALT, Cassie (Fernie Alpine Ski Team) 53.54

4 CARRUTHERS, Alexanddra (Fernie Alpine Ski Team) 54.32
5 PANKE, Kaysa (Red Mountain Racers) 55.83
6 BRATTON, Lexie (Fernie Alpine Ski Team) 56.25
7 GAUL, Samantha (Red Mountain Racers) 59.12
8 DAMM, Bronwyn (Kimberley North Star Racers) 1:00.17
9 LOCKHART, Andrea (Kimberley North Star Racers) 1:04.79
10 STEFANI, September (Red Mountain Racers) 1:05.49

Saturday, January 14 Slalom, Ladies, K1 – 1 run
1 ANDISON, Jane (Red Mountain Racers) 49.23
2 LOCKHART, Andrea (Kimberley North Star Racers) 53.06
3 KAHL, Taylor (Kimberley North Star Racers) 53.95

4 FOSTER, Nicole (Fernie Alpine Ski Team) 54.50
5 MITCHELL, Haley (Whitewater Ski Team) 54.92
6 CARRY, Allison (Fernie Alpine Ski Team) 55.48
7 TEPPER, Natalie (Fernie Alpine Ski Team) 56.31
8 ZUMWALT, Cassie (Fernie Alpine Ski Team) 56.74
9 PANKE, Kaysa (Red Mountain Racers) 57.45
10 BRATTON, Lexie (Fernie Alpine Ski Team) 58.42

Saturday, January 14 Slalom, Men, K1 – 1 run
1 CASSELMAN, Jamie (Kimberley North Star Racers) 48.27
2 NOVAK, Will (Fernie Alpine Ski Team) 48.37
3 FINLEY, Ryan (Fernie Alpine Ski Team) 49.08

4 MACDONALD, Luke (Fernie Alpine Ski Team) 49.85
5 POLLOCK, Owen (Fernie Alpine Ski Team) 50.93
6 BUTTON, Jack (Fernie Alpine Ski Team) 51.57
7 STREET, Keegan (Fernie Alpine Ski Team) 51.60
8 THURSTON, Jesse (Whitewater Ski Team) 52.39
9 BLAIR, Ethan (Fairmont) 53.58
10 LUNN, Isaac (Red Mountain Racers) 54.26

Saturday, January 14 Slalom, Men, K2/J – 2 run
1 LUNN, Jacob (Red Mountain Racers) 1:34.55
2 NOVAK, Tom (Fernie Alpine Ski Team) 1:39.27
3 SWAN, Bobby (Whitewater Ski Team) 1:47.07

4 BERTSCHMANN, Noah (Fernie Alpine Ski Team) 1:49.49
5 MACDONALD, Conner (Fernie Alpine Ski Team) 1:50.30
6 FORSYTH, Brodie (Fernie Alpine Ski Team) 1:51.48
7 HENDERSON, Harper (Whitewater Ski Team) 1:53.35
8 OSAK, Liam (Whitewater Ski Team) 2:02.96
9 ZUMWALT, Ben (Fernie Alpine Ski Team) 2:16.19
10 BROUSSON, Liegh (Whitewater Ski Team) 2:32.67

Saturday, January 14 Slalom, Ladies, K2/J – 2 run
1 COLLOMBIN, Tyra (Fernie Alpine Ski Team) 1:33.21
2 HOFFOS, Courtney (Windermere Valley Ski Club) 1:35.20
3 PATTERSON, Soleil (Red Mountain Racers) 1:37.63

4 CARRY, Britta (Fernie Alpine Ski Team) 1:37.66
5 CHORE, Zoe (Kimberley North Star Racers) 1:47.85
6 MEYER, Ella (Red Mountain Racers) 1:49.09
7 SPIEGL, Finley (Windermere Valley Ski Club) 1:50.30
8 FOOTHERGILL, Claire (Fernie Alpine Ski Team) 1:52.72
9 KERR, Morgan (Kimberley North Star Racers) 2:03.11
10 SHARELOVE, Linnea (Whitewater Ski Team) 2:08.41

Sunday, January 15 Slalom, Men, K1 – 1 run
1 CASSELMAN, Jamie (Kimberley North Star Racers) 52.84
2 STREET, Keegan (Fernie Alpine Ski Team) 56.37
3 NOVAK, Will (Fernie Alpine Ski Team) 57.09

4 LUNN, Isaac (Red Mountain Racers) 58.68
5 FINLEY, Ryan (Fernie Alpine Ski Team) 58.98
6 BUTTON, Jack (Fernie Alpine Ski Team) 1:00.68
7 PATTERSON, Gavin (Red Mountain Racers) 1:01.25
8 THURSTON, Jesse (Whitewater Ski Team) 1:01.48
9 JONES, Liam (Whitewater Ski Team) 1:01.93
10 BLAIR, Ethan (Fairmont) 1:03.25

Sunday, January 15 Slalom, Ladies, K1 – 1 run
1 ANDISON, Jane (Red Mountain Racers) 55.71
2 FOSTER, Nicole (Fernie Alpine Ski Team) 1:01.00
3 CARRY, Allison (Fernie Alpine Ski Team) 1:01.01

4 KAHL, Taylor (Kimberley North Star Racers) 1:01.48
5 TEPPER, Natalie (Fernie Alpine Ski Team) 1:01.70
6 MITCHELL, Haley (Whitewater Ski Team) 1:01.72
7 CARRUTHERS, Alexanddra (Fernie Alpine Ski Team) 1:02.60
8 BRATTON, Lexie (Fernie Alpine Ski Team) 1:03.90
9 FORSYTH, Rylee (Fernie Alpine Ski Team) 1:04.27
10 ZUMWALT, Cassie (Fernie Alpine Ski Team) 1:04.73

Sunday, January 15 Slalom, Men, K1 – 1 run
1 CASSELMAN, Jamie (Kimberley North Star Racers) 46.53
2 FINLEY, Ryan (Fernie Alpine Ski Team) 46.95
3 NOVAK, Will (Fernie Alpine Ski Team) 49.01

4 STREET, Keegan (Fernie Alpine Ski Team) 49.09
5 POLLOCK, Owen (Fernie Alpine Ski Team) 50.00
6 MITTERTREINER, Devin (Fernie Alpine Ski Team) 50.08
7 THURSTON, Jesse (Whitewater Ski Team) 51.46
8 PATTERSON, Gavin (Red Mountain Racers) 52.05
9 BLAIR, Ethan (Fairmont) 52.73
10 JONES, Liam (Whitewater Ski Team) 53.40

Sunday, January 15 Slalom, Ladies, K1 – 1 run
1 ANDISON, Jane (Red Mountain Racers) 48.27
2 LOCKHART, Andrea (Kimberley North Star Racers) 51.09
3 ZUMWALT, Cassie (Fernie Alpine Ski Team) 51.46

4 FOSTER, Nicole (Fernie Alpine Ski Team) 51.73
5 CARRY, Allison (Fernie Alpine Ski Team) 51.92
6 TEPPER, Natalie (Fernie Alpine Ski Team) 52.20
7 KAHL, Taylor (Kimberley North Star Racers) 53.48
8 FORSYTH, Rylee (Fernie Alpine Ski Team) 53.87
9 BRATTON, Lexie (Fernie Alpine Ski Team) 54.14
10 CARRUTHERS, Alexanddra (Fernie Alpine Ski Team) 54.26

Sunday, January 15 Slalom, Men, K2/J 2 run
1 GILBERT, Aidan (Kimberley North Star Racers) 1:33.93
2 BEATTIE, Jamis (Whitewater Ski Team) 1:36.21
3 BERTSCHMANN, Noah (Fernie Alpine Ski Team) 1:38.67

4 STEVENS, Rowen (Red Mountain Racers) 1:39.55
5 NOVAK, Tom (Fernie Alpine Ski Team) 1:42.61
6 MACDONALD, Conner (Fernie Alpine Ski Team) 1:45.01
7 HENDERSON, Harper (Whitewater Ski Team) 1:47.12
8 FORSYTH, Brodie (Fernie Alpine Ski Team) 1:49.92
9 HAWKINS, Christian (Fernie Alpine Ski Team) 1:50.61
10 BROUSSON, Liegh (Whitewater Ski Team) 1:58.31

Sunday, January 15 Slalom, Ladies, K2/J 2 run
1 COLLOMBIN, Tyra (Fernie Alpine Ski Team) 1:30.97
2 HOFFOS, Courtney (Windermere Valley Ski Club) 1:32.92
3 PATTERSON, Soleil (Red Mountain Racers) 1:37.28

4 FOOTHERGILL, Claire (Fernie Alpine Ski Team) 1:42.07
5 CHORE, Zoe (Kimberley North Star Racers) 1:46.86
6 MEYER, Ella (Red Mountain Racers) 1:53.34
7 STANGL, Andrea (Fernie Alpine Ski Team) 1:56.98
8 ANDERSON, Jessica (Fernie Alpine Ski Team) 1:57.89
9 RANDELL, Paisley (Whitewater Ski Team) 2:14.81