TECK JUVENILE RACE SERIES
Red Mountain Ski Club
February 7 – 9, 2014

COMPLETE RESULTS HERE

Congratulations to all the top-10 finishers listed below!

Friday, February 7 Slalom, Men, U14 – 1 Run
1 CASSELMAN, Jamie (Kimberley Alpine Team) 44.22
2 YOUNGBERG, Anton (Vernon Ski Club) 46.62
3 POLLOCK, Owen (Fernie Alpine Ski Team) 49.20

4 PATTERSON, Gavin (Red Mountain Racers) 51.92
5 BLAIR, Ethan (Kimberley Alpine Team) 53.98
6 JONES, Liam (Whitewater Ski Team) 55.60
7 HUMPHERYS, Orion (Red Mountain Racers) 56.62
8 ZUMWALT, Joey (Fernie Alpine Ski Team) 57.09
9 LUNN, Noah (Red Mountain Racers) 58.97
10 DAIGLE, Maxime (Fernie Alpine Ski Team) 59.29

Friday, February 7 Slalom, Ladies, U14 – 1 Run
1 CARRUTHERS, Catherine (Fernie Alpine Ski Team) 50.46
2 GAUL, Samantha (Red Mountain Racers) 50.51
3 PANKE, Kaysa (Red Mountain Racers) 51.72

4 CARRUTHERS, Alexanddra (Fernie Alpine Ski Team) 53.14
5 FORSYTH, Rylee (Fernie Alpine Ski Team) 54.33
6 STREET, Charlize (Fernie Alpine Ski Team) 55.00
7 FOSTER, Elly (Fernie Alpine Ski Team) 55.68
8 BERTSCHMANN, Jenna (Fernie Alpine Ski Team) 56.77
9 SAUNDERS, Ella (Fernie Alpine Ski Team) 57.28
10 PUNCHARD, Oso (Whitewater Ski Team) 58.22

Friday, February 7 Slalom, Men, U16/U18/Masters
1 FINLEY, Ryan (Fernie Alpine Ski Team) 1:32.42
2 NOVAK, Will (Fernie Alpine Ski Team) 1:37.19
3 HAWKINS, Christian (Fernie Alpine Ski Team) 1:39.25

4 STREET, Keegan (Fernie Alpine Ski Team) 1:40.00
5 FORSYTH, Brodie (Fernie Alpine Ski Team) 1:40.36
6 GASH, Morgan (Red Mountain Racers) 1:46.49
7 LUNN, Isaac (Red Mountain Racers) 1:47.09
8 SWAN, Bobby (Whitewater Ski Team) 1:48.73

Friday, February 7 Slalom, Ladies, U16/U18/Masters
1 CHORE, Zoe (Kimberley Alpine Team) 1:35.50
2 MORRIS, Micah (Fernie Alpine Ski Team) 1:38.35
3 FOSTER, Nicole (Fernie Alpine Ski Team) 1:40.25

4 CARRY, Britta (Fernie Alpine Ski Team) 1:40.82
5 LAKE, Sonja (Fernie Alpine Ski Team) 1:41.50
6 STILES, Eve (Fernie Alpine Ski Team) 1:46.39
7 RODYAKIN, Sophia (Red Mountain Racers) 1:48.25
8 MORRIS, Hannah (Fernie Alpine Ski Team) 1:48.71
9 MACDONALD, Leah (Fernie Alpine Ski Team) 1:54.87
10 STEFANI, September (Red Mountain Racers) 2:15.76

Friday, February 7 Slalom, Men, U14 – 1 Run
1 CASSELMAN, Jamie (Kimberley Alpine Team) 47.10
2 YOUNGBERG, Anton (Vernon Ski Club) 47.36
3 POLLOCK, Owen (Fernie Alpine Ski Team) 53.70

4 PATTERSON, Gavin (Red Mountain Racers) 54.81
5 JONES, Liam (Whitewater Ski Team) 54.97
6 BLAIR, Ethan (Kimberley Alpine Team) 55.34
7 HUMPHERYS, Orion (Red Mountain Racers) 57.02
8 HOFMANN, Mattias (Red Mountain Racers) 57.63
9 ZUMWALT, Joey (Fernie Alpine Ski Team) 59.73
10 GIBBONS, Bradley (Fernie Alpine Ski Team) 1:00.07

Friday, February 7 Slalom, Ladies, U14 – 1 Run
1 CARRUTHERS, Catherine (Fernie Alpine Ski Team) 52.89
2 GAUL, Samantha (Red Mountain Racers) 53.26
3 PANKE, Kaysa (Red Mountain Racers) 53.34

4 CARRUTHERS, Alexanddra (Fernie Alpine Ski Team) 55.59
5 BERTSCHMANN, Jenna (Fernie Alpine Ski Team) 56.36
6 BRATTON, Lexie (Fernie Alpine Ski Team) 56.76
7 STREET, Charlize (Fernie Alpine Ski Team) 57.00
8 FORSYTH, Rylee (Fernie Alpine Ski Team) 57.33
9 FOSTER, Elly (Fernie Alpine Ski Team) 58.35
10 PUNCHARD, Oso (Whitewater Ski Team) 58.72

Saturday, February 8 Giant Slalom, Men, U12 – 1 Run
1 TIMM, Dylan 57.30
2 IHNS, Heiko 59.10
3 PANKE, Kristof 1:01.34

4 BROWN, John 1:01.69
5 OOSTHUIZEN, Yael 1:03.87
6 LEISHAMAN, Henry 1:03.92
7 MACUALAY, Aidan 1:04.55
8 GAFFRAN, Nathan 1:05.14
9 BEAMAN, Joshua 1:05.62
10 CHRISTIE, Max 1:06.65

Saturday, February 8 Giant Slalom, Ladies, U12 – 1 Run
1 DUMBA, Sadie 1:02.25
2 STEFANI, Sage 1:02.41
3 MARTIN, Cory 1:02.64

4 NUTTALL, Sasha 1:05.14
5 KING, Abigail 1:05.71
6 SCHULZE, Hanna 1:05.85
7 MURRAY, Zarah 1:06.14
8 HOFMANN, Emilia 1:06.96
9 JONES, Aliza 1:07.23
10 HICKSON, Sophie 1:07.90

Saturday, February 8 Giant Slalom, Men, U12 – 1 Run
1 TIMM, Dylan 55.95
2 IHNS, Heiko 56.93
3 PANKE, Kristof 57.54

4 GAFFRAN, Nathan 1:01.15
5 MACUALAY, Aidan 1:01.21
6 GIBBONS, Derek 1:01.49
7 OOSTHUIZEN, Yael 1:01.58
8 BROWN, John 1:01.79
9 LAZIER, Liam 1:02.92
10 WEBBER, Calix 1:04.40

Saturday, February 8 Giant Slalom, Ladies, U12 – 1 Run
1 MARTIN, Cory 58.91
2 STEFANI, Sage 59.36
3 DUMBA, Sadie 59.64

4 NUTTALL, Sasha 1:00.49
5 HOFMANN, Emilia 1:02.32
6 KING, Abigail 1:02.61
7 SCHULZE, Hanna 1:02.75
8 MURRAY, Zarah 1:04.25
9 LEGER, Chantal 1:04.97
10 HICKSON, Sophie 1:05.54

Saturday, February 8 Giant Slalom, Men, U14 – 1 Run
1 YOUNGBERG, Anton (Vernon Ski Club) 53.11
2 POLLOCK, Owen (Fernie Alpine Ski Team) 56.48
3 PATTERSON, Gavin (Red Mountain Racers) 57.84

4 HOFMANN, Mattias (Red Mountain Racers) 58.01
5 DAIGLE, Maxime (Fernie Alpine Ski Team) 58.28
6 ZUMWALT, Joey (Fernie Alpine Ski Team) 59.69
7 HUMPHERYS, Orion (Red Mountain Racers) 59.86
8 BLAIR, Ethan (Kimberley Alpine Team) 1:00.23
9 SPAVOR, Riley (Fernie Alpine Ski Team) 1:00.78
10 MACDONALD, Nic (Fernie Alpine Ski Team) 1:00.94

Saturday, February 8 Giant Slalom, Ladies, U14 – 1 Run
1 PANKE, Kaysa (Red Mountain Racers) 55.51
2 CARRUTHERS, Catherine (Fernie Alpine Ski Team) 56.29
3 STREET, Charlize (Fernie Alpine Ski Team) 56.43

4 FORSYTH, Rylee (Fernie Alpine Ski Team) 56.77
5 BRATTON, Lexie (Fernie Alpine Ski Team) 57.34
6 CARRUTHERS, Alexanddra (Fernie Alpine Ski Team) 57.55
7 HAWKINS, Anna (Fernie Alpine Ski Team) 58.56
8 SAUNDERS, Ella (Fernie Alpine Ski Team) 58.87
9 BERTSCHMANN, Jenna (Fernie Alpine Ski Team) 59.14
10 HALL, Juliette (Fernie Alpine Ski Team) 1:00.49

Saturday, February 8 Giant Slalom, Men, U14 – 1 Run
1 CASSELMAN, Jamie (Kimberley Alpine Team) 50.81
2 POLLOCK, Owen (Fernie Alpine Ski Team) 53.11
3 YOUNGBERG, Anton (Vernon Ski Club) 53.18

4 JONES, Liam (Whitewater Ski Team) 53.62
5 PATTERSON, Gavin (Red Mountain Racers) 54.97
6 HUMPHERYS, Orion (Red Mountain Racers) 55.16
7 HOFMANN, Mattias (Red Mountain Racers) 55.77
8 DAIGLE, Maxime (Fernie Alpine Ski Team) 56.54
9 SPAVOR, Riley (Fernie Alpine Ski Team) 57.79
10 ZUMWALT, Joey (Fernie Alpine Ski Team) 58.03

Saturday, February 8 Giant Slalom, Ladies, U14 – 1 Run
1 FORSYTH, Rylee (Fernie Alpine Ski Team) 52.67
2 CARRUTHERS, Catherine (Fernie Alpine Ski Team) 52.91
3 PANKE, Kaysa (Red Mountain Racers) 53.03

4 FOSTER, Elly (Fernie Alpine Ski Team) 54.02
5 BRATTON, Lexie (Fernie Alpine Ski Team) 54.59
6 STREET, Charlize (Fernie Alpine Ski Team) 54.63
7 CARRUTHERS, Alexanddra (Fernie Alpine Ski Team) 54.89
8 BERTSCHMANN, Jenna (Fernie Alpine Ski Team) 56.06
9 SAUNDERS, Ella (Fernie Alpine Ski Team) 56.65
10 HAWKINS, Anna (Fernie Alpine Ski Team) 57.05

Saturday, February 8 Giant Slalom, Men, U16/U18/Masters
1 FINLEY, Ryan (Fernie Alpine Ski Team) 1:46.86
2 PICHURSKI, Nicholas (Fernie Alpine Ski Team) 1:48.53
3 STREET, Keegan (Fernie Alpine Ski Team) 1:49.68

4 FORSYTH, Brodie (Fernie Alpine Ski Team) 1:50.47
5 HAWKINS, Christian (Fernie Alpine Ski Team) 1:50.55
6 LUNN, Isaac (Red Mountain Racers) 1:52.57
7 NOVAK, Will (Fernie Alpine Ski Team) 1:52.97

Saturday, February 8 Giant Slalom, Ladies, U16/U18/Masters
1 LAKE, Sonja (Fernie Alpine Ski Team) 1:47.66
2 CARRY, Britta (Fernie Alpine Ski Team) 1:48.33
3 MORRIS, Micah (Fernie Alpine Ski Team) 1:48.34

4 ZUMWALT, Cassie (Fernie Alpine Ski Team) 1:50.96
5 RODYAKIN, Sophia (Red Mountain Racers) 1:51.46
6 CHORE, Zoe (Kimberley Alpine Team) 1:53.88
7 CARRY, Allison (Fernie Alpine Ski Team) 1:54.22
8 FOSTER, Nicole (Fernie Alpine Ski Team) 1:55.74
9 CLARK, Katie (Kimberley Alpine Team) 1:56.02
10 STEFANI, September (Red Mountain Racers) 1:59.75

Sunday, February 9 Giant Slalom, Men, U12 – 1 Run
1 TIMM, Dylan 55.47
2 IHNS, Heiko 56.75
3 PANKE, Kristof 57.23

4 BROWN, John 59.71
5 MACUALAY, Aidan 59.88
6 GAFFRAN, Nathan 1:00.35
7 GIBBONS, Derek 1:00.41
8 OOSTHUIZEN, Yael 1:01.31
9 LEISHAMAN, Henry 1:02.36
10 LAZIER, Liam 1:04.29

Sunday, February 9 Giant Slalom, Ladies, U12 – 1 Run
1 STEFANI, Sage 58.62
2 DUMBA, Sadie 1:00.15
3 MARTIN, Cory 1:01.02

4 NUTTALL, Sasha 1:02.19
5 HOFMANN, Emilia 1:02.26
6 MURRAY, Zarah 1:03.61
7 KING, Abigail 1:04.02
8 LEGER, Tiffanie 1:04.49
9 SCHULZE, Hanna 1:04.63
10 JONES, Aliza 1:04.86

Sunday, February 9 Giant Slalom, Men, U12 – 1 Run
1 TIMM, Dylan 53.48
2 PANKE, Kristof 55.59
3 GIBBONS, Derek 57.85

4 BROWN, John 58.29
5 OOSTHUIZEN, Yael 58.96
6 MACUALAY, Aidan 59.27
7 GAFFRAN, Nathan 59.30
8 LEISHAMAN, Henry 59.97
9 BEAMAN, Joshua 1:00.99
10 CHRISTIE, Max 1:01.02

Sunday, February 9 Giant Slalom, Ladies, U12 – 1 Run
1 DUMBA, Sadie 57.61
2 STEFANI, Sage 58.39
3 NUTTALL, Sasha 59.85

4 MURRAY, Zarah 1:00.24
5 LEGER, Tiffanie 1:00.43
6 JONES, Aliza 1:00.72
7 HOFMANN, Emilia 1:01.18
8 SCHULZE, Hanna 1:01.29
9 KING, Abigail 1:02.11
10 HICKSON, Sophie 1:05.60

Sunday, February 9 Giant Slalom, Men, U14 – 1 Run
1 YOUNGBERG, Anton (Vernon Ski Club) 51.88
2 CASSELMAN, Jamie (Kimberley Alpine Team) 52.34
3 BLAIR, Ethan (Kimberley Alpine Team) 54.36

4 POLLOCK, Owen (Fernie Alpine Ski Team) 54.75
5 HOFMANN, Mattias (Red Mountain Racers) 55.02
6 PATTERSON, Gavin (Red Mountain Racers) 55.09
7 DAIGLE, Maxime (Fernie Alpine Ski Team) 55.20
8 HUMPHERYS, Orion (Red Mountain Racers) 57.49
9 MACDONALD, Nic (Fernie Alpine Ski Team) 58.36
10 ZUMWALT, Joey (Fernie Alpine Ski Team) 58.87

Sunday, February 9 Giant Slalom, Ladies, U14 – 1 Run
1 PANKE, Kaysa (Red Mountain Racers) 52.58
2 GAUL, Samantha (Red Mountain Racers) 53.65
3 BRATTON, Lexie (Fernie Alpine Ski Team) 54.28

4 FORSYTH, Rylee (Fernie Alpine Ski Team) 54.93
5 FOSTER, Elly (Fernie Alpine Ski Team) 55.11
6 CARRUTHERS, Alexanddra (Fernie Alpine Ski Team) 55.45
7 STREET, Charlize (Fernie Alpine Ski Team) 56.06
8 SAUNDERS, Ella (Fernie Alpine Ski Team) 56.57
9 BERTSCHMANN, Jenna (Fernie Alpine Ski Team) 56.63
10 HALL, Juliette (Fernie Alpine Ski Team) 57.09

Sunday, February 9 Giant Slalom, Men, U14 – 1 Run
1 YOUNGBERG, Anton (Vernon Ski Club) 48.87
2 POLLOCK, Owen (Fernie Alpine Ski Team) 51.83
3 PATTERSON, Gavin (Red Mountain Racers) 52.24

4 BLAIR, Ethan (Kimberley Alpine Team) 52.64
5 JONES, Liam (Whitewater Ski Team) 53.36
6 DAIGLE, Maxime (Fernie Alpine Ski Team) 54.03
7 HOFMANN, Mattias (Red Mountain Racers) 54.26
8 CASSELMAN, Jamie (Kimberley Alpine Team) 54.51
9 HUMPHERYS, Orion (Red Mountain Racers) 55.44
10 ZUMWALT, Joey (Fernie Alpine Ski Team) 56.48

Sunday, February 9 Giant Slalom, Ladies, U14 – 1 Run
1 CARRUTHERS, Catherine (Fernie Alpine Ski Team) 51.73
2 PANKE, Kaysa (Red Mountain Racers) 51.79
3 FORSYTH, Rylee (Fernie Alpine Ski Team) 52.08

4 FOSTER, Elly (Fernie Alpine Ski Team) 52.97
5 STREET, Charlize (Fernie Alpine Ski Team) 53.24
6 BRATTON, Lexie (Fernie Alpine Ski Team) 53.29
7 CARRUTHERS, Alexanddra (Fernie Alpine Ski Team) 53.60
8 SAUNDERS, Ella (Fernie Alpine Ski Team) 54.57
9 ZUMWALT, Monique (Fernie Alpine Ski Team) 55.35
10 PUNCHARD, Oso (Whitewater Ski Team) 55.42

Sunday, February 9 Giant Slalom, Men, U16/U18/Masters
1 PICHURSKI, Nicholas (Fernie Alpine Ski Team) 1:42.19
2 FINLEY, Ryan (Fernie Alpine Ski Team) 1:42.31
3 FORSYTH, Brodie (Fernie Alpine Ski Team) 1:45.35

4 HAWKINS, Christian (Fernie Alpine Ski Team) 1:47.33
5 LUNN, Isaac (Red Mountain Racers) 1:47.62
6 NOVAK, Will (Fernie Alpine Ski Team) 1:50.36
7 GASH, Morgan (Red Mountain Racers) 1:54.91

Sunday, February 9 Giant Slalom, Ladies, U16/U18/Masters
1 CHORE, Zoe (Kimberley Alpine Team) 1:42.51
2 LAKE, Sonja (Fernie Alpine Ski Team) 1:43.26
3 FOSTER, Nicole (Fernie Alpine Ski Team) 1:43.41

4 MORRIS, Micah (Fernie Alpine Ski Team) 1:45.84
5 CARRY, Britta (Fernie Alpine Ski Team) 1:46.09
6 ZUMWALT, Cassie (Fernie Alpine Ski Team) 1:46.75
7 RODYAKIN, Sophia (Red Mountain Racers) 1:48.26
8 CARRY, Allison (Fernie Alpine Ski Team) 1:50.93
9 CLARK, Katie (Kimberley Alpine Team) 1:51.44
10 STEFANI, September (Red Mountain Racers) 1:53.80