Teck Whitewater Kootenay Zone Race
U12/U14/U16/U18/Masters GS and Slalom Races
Whitewater Ski Resort, Nelson, BC
Hosted By Whitewater Ski Team
March 29 & 30, 2014

COMPLETE RESULTS HERE

Saturday, March 29 Giant Slalom, Men, U12 – 1 Run
1 PANKE, Kristof (Red Mountain Racers) 45.52
2 LEISHMAN, Henry 46.10
3 TIMM, Dylan (Fernie Alpine Ski Team) 46.30

4 IHNS, Heiko 46.90
5 BELLMAN, Troy 47.05
6 BEAMAN, Joshua 47.11
7 GAFFRAN, Nathan 47.34
8 OOSTHUIZEN, Yael 48.88
9 BROWN, John 48.96
10 GIBBONS, Derek (Fernie Alpine Ski Team) 49.77

Saturday, March 29 Giant Slalom, Ladies, U12 – 1 Run
1 DUMBA, Sadie 47.50
2 JONES, Aliza 48.13
3 KING, Abigail 48.69

4 HOFMANN, Emilia 48.71
5 SCHULZE, Hanna 48.91
6 MARTIN, Cory 49.06
7 NUTTALL, Sasha (Fernie Alpine Ski Team) 50.08
8 LEGER, Tiffanie 51.51
9 HICKSON, Sophie 51.71
10 LEGER, Chanel 51.76

Saturday, March 29 Giant Slalom, Men, U12 – 1 Run
1 TIMM, Dylan (Fernie Alpine Ski Team) 49.34
2 PANKE, Kristof (Red Mountain Racers) 49.47
3 BEAMAN, Joshua 51.14

4 OOSTHUIZEN, Yael 51.34
5 GAFFRAN, Nathan 51.59
6 BELLMAN, Troy 51.97
7 GIBBONS, Derek (Fernie Alpine Ski Team) 52.07
8 BROWN, John 54.15
9 JONKHEID, Dion 56.39
10 LAZIER, Liam 57.43

Saturday, March 29 Giant Slalom, Ladies, U12 – 1 Run
1 JONES, Aliza 51.99
2 HOFMANN, Emilia 52.28
3 KING, Abigail 52.78

4 SCHULZE, Hanna 52.97
5 DUMBA, Sadie 54.24
6 MURRAY, Zarah 54.51
7 LEGER, Tiffanie 56.72
8 HICKSON, Sophie 59.04
9 NUTTALL, Sasha (Fernie Alpine Ski Team) 59.24
10 CLAYTON, Ella 59.77

Saturday, March 29 Giant Slalom, Men, U14 – 1 Run
1 PATTERSON, Gavin (Red Mountain Racers) 40.95
2 CASSELMAN, Jamie (Kimberley Alpine Team) 41.60
3 MITTERTREINER, Devin (Fernie Alpine Ski Team) 41.82

4 POLLOCK, Owen (Fernie Alpine Ski Team) 42.85
5 HUMPHERYS, Orion (Red Mountain Racers) 44.60
6 LUNN, Noah (Red Mountain Racers) 45.20
7 DAIGLE, Maxime (Fernie Alpine Ski Team) 45.32
8 HENDERSON, Arlo (Whitewater Ski Team) 45.46
9 SCHIEWE, Nova (Salmo) 45.71
10 MERRINGER, Logan (Red Mountain Racers) 45.83

Saturday, March 29 Giant Slalom, Ladies, U14 – 1 Run
1 CARRUTHERS, Catherine (Fernie Alpine Ski Team) 42.85
2 BRATTON, Lexie (Fernie Alpine Ski Team) 43.13
3 FORSYTH, Rylee (Fernie Alpine Ski Team) 43.24

4 PANKE, Kaysa (Red Mountain Racers) 43.67
5 BERTSCHMANN, Jenna (Fernie Alpine Ski Team) 44.90
6 DAMM, Emma (Kimberley Alpine Team) 45.59
7 GAUL, Samantha (Red Mountain Racers) 45.71
8 HAWKINS, Anna (Fernie Alpine Ski Team) 46.44
9 SAUNDERS, Ella (Fernie Alpine Ski Team) 46.61
10 HALL, Juliette (Fernie Alpine Ski Team) 46.70

Saturday, March 29 Giant Slalom, Men, U14 – 1 Run
1 CASSELMAN, Jamie (Kimberley Alpine Team) 44.85
2 PATTERSON, Gavin (Red Mountain Racers) 44.93
3 MITTERTREINER, Devin (Fernie Alpine Ski Team) 44.96

4 POLLOCK, Owen (Fernie Alpine Ski Team) 46.65
5 BLAIR, Ethan (Kimberley Alpine Team) 47.78
6 MERRINGER, Logan (Red Mountain Racers) 49.82
7 DAIGLE, Maxime (Fernie Alpine Ski Team) 50.15
8 WATERFIELD, Garrett (Whitewater Ski Team) 50.29
9 GAFFRAN, Noah (Whitewater Ski Team) 51.01
10 LUNN, Noah (Red Mountain Racers) 51.03

Saturday, March 29 Giant Slalom, Ladies, U14 – 1 Run
1 CARRUTHERS, Catherine (Fernie Alpine Ski Team) 46.13
2 FORSYTH, Rylee (Fernie Alpine Ski Team) 46.81
3 CARRUTHERS, Alexanddra (Fernie Alpine Ski Team) 47.44

4 BRATTON, Lexie (Fernie Alpine Ski Team) 47.90
5 DAMM, Emma (Kimberley Alpine Team) 48.43
6 GAUL, Samantha (Red Mountain Racers) 49.48
7 RICHARDSON, Chloe (Fernie Alpine Ski Team) 50.25
8 WATERFIELD, Kiley (Whitewater Ski Team) 50.36
9 SAUNDERS, Ella (Fernie Alpine Ski Team) 50.59
10 VAYRO, Mckenzie (Salmo) 51.82

Saturday, March 29 Giant Slalom, Men, U16/U18/Masters
1 LUNN, Isaac (Red Mountain Racers) 1:27.12

Saturday, March 29 Giant Slalom, Ladies, U16/U18/Masters
1 CARRY, Britta (Fernie Alpine Ski Team) 1:31.25
2 CLARK, Katie (Kimberley Alpine Team) 1:32.07
3 MACDONALD, Leah (Fernie Alpine Ski Team) 1:33.43

4 STILES, Eve (Fernie Alpine Ski Team) 1:35.39
5 CARRY, Allison (Fernie Alpine Ski Team) 1:36.06
6 STEFANI, September (Red Mountain Racers) 1:38.93
7 RODYAKIN, Sophia (Red Mountain Racers) 1:39.02
8 DAMM, Bronwyn (Kimberley Alpine Team) 1:40.38
9 WHYTE, Kaitlyn (Red Mountain Racers) 1:48.22

Sunday, March 30 Slalom, Men, U12 – 1 Run
1 TIMM, Dylan (Fernie Alpine Ski Team) 56.28
2 LEISHMAN, Henry 57.21
3 GIBBONS, Derek (Fernie Alpine Ski Team) 57.56

4 OOSTHUIZEN, Yael 58.29
5 BROWN, John 59.02
6 GAFFRAN, Nathan 59.38
7 BEAMAN, Joshua 1:00.05
8 BELLMAN, Troy 1:00.29
9 PANKE, Kristof (Red Mountain Racers) 1:00.84
10 MAYERCHUK, Josh 1:01.66

Sunday, March 30 Slalom, Ladies, U12 – 1 Run
1 MARTIN, Cory 56.35
2 DUMBA, Sadie 57.57
3 KING, Abigail 58.29

4 SCHULZE, Hanna 59.09
5 MURRAY, Zarah 1:00.52
6 NUTTALL, Sasha (Fernie Alpine Ski Team) 1:00.56
7 HOFMANN, Emilia 1:02.09
8 LEGER, Tiffanie 1:02.14
9 LEGER, Chanel 1:04.74
10 LEWANDOWSKI, Gretchen 1:06.88

Sunday, March 30 Slalom, Men, U12 – 1 Run
1 TIMM, Dylan (Fernie Alpine Ski Team) 47.88
2 PANKE, Kristof (Red Mountain Racers) 48.24
3 LEISHMAN, Henry 48.97

4 GIBBONS, Derek (Fernie Alpine Ski Team) 49.10
5 BEAMAN, Joshua 50.39
6 BELLMAN, Troy 50.99
7 MAYERCHUK, Josh 51.60
8 OOSTHUIZEN, Yael 52.44
9 MURRAY, Alex 54.53
10 CHRISTIE, Max 54.60

Sunday, March 30 Slalom, Ladies, U12 – 1 Run
1 MARTIN, Cory 48.52
2 KING, Abigail 48.83
3 DUMBA, Sadie 49.80

4 JONES, Aliza 50.73
5 SCHULZE, Hanna 51.38
6 MURRAY, Zarah 54.51
7 LEGER, Tiffanie 54.84
8 HOFMANN, Emilia 57.71
9 LEWANDOWSKI, Gretchen 58.97
10 CLAYTON, Ella 59.04

Sunday, March 30 Slalom, Men, U14 – 1 Run
1 CASSELMAN, Jamie (Kimberley Alpine Team) 43.63
2 MITTERTREINER, Devin (Fernie Alpine Ski Team) 44.61
3 POLLOCK, Owen (Fernie Alpine Ski Team) 46.01

4 JONES, Liam (Whitewater Ski Team) 47.57
5 BLAIR, Ethan (Kimberley Alpine Team) 48.02
6 WATERFIELD, Garrett (Whitewater Ski Team) 49.42
7 HUMPHERYS, Orion (Red Mountain Racers) 49.77
8 HENDERSON, Arlo (Whitewater Ski Team) 49.93
9 GAFFRAN, Noah (Whitewater Ski Team) 51.70
10 DAIGLE, Maxime (Fernie Alpine Ski Team) 52.05

Sunday, March 30 Slalom, Ladies, U14 – 1 Run
1 CARRUTHERS, Catherine (Fernie Alpine Ski Team) 45.47
2 FORSYTH, Rylee (Fernie Alpine Ski Team) 46.35
3 CARRUTHERS, Alexanddra (Fernie Alpine Ski Team) 47.87

4 RICHARDSON, Chloe (Fernie Alpine Ski Team) 47.97
5 DAMM, Emma (Kimberley Alpine Team) 48.21
6 HAWKINS, Anna (Fernie Alpine Ski Team) 50.81
7 SAUNDERS, Ella (Fernie Alpine Ski Team) 51.78
8 HALL, Juliette (Fernie Alpine Ski Team) 52.28
9 WATERFIELD, Kiley (Whitewater Ski Team) 52.65
10 VAYRO, Mckenzie (Salmo) 53.29

Sunday, March 30 Slalom, Men, U14 – 1 Run
1 MITTERTREINER, Devin (Fernie Alpine Ski Team) 44.86
2 JONES, Liam (Whitewater Ski Team) 48.19
3 BLAIR, Ethan (Kimberley Alpine Team) 48.98

4 HUMPHERYS, Orion (Red Mountain Racers) 50.66
5 LUNN, Noah (Red Mountain Racers) 52.04
6 HENDERSON, Arlo (Whitewater Ski Team) 52.46
7 WATERFIELD, Garrett (Whitewater Ski Team) 52.77
8 MEASURES, Tao (Salmo) 53.08
9 MERRINGER, Logan (Red Mountain Racers) 54.02
10 DAIGLE, Maxime (Fernie Alpine Ski Team) 54.15

Sunday, March 30 Slalom, Ladies, U14 – 1 Run
1 CARRUTHERS, Catherine (Fernie Alpine Ski Team) 46.56
2 FORSYTH, Rylee (Fernie Alpine Ski Team) 47.52
3 BRATTON, Lexie (Fernie Alpine Ski Team) 48.07

4 DAMM, Emma (Kimberley Alpine Team) 48.78
5 CARRUTHERS, Alexanddra (Fernie Alpine Ski Team) 49.22
6 RICHARDSON, Chloe (Fernie Alpine Ski Team) 49.30
7 BERTSCHMANN, Jenna (Fernie Alpine Ski Team) 50.75
8 HAWKINS, Anna (Fernie Alpine Ski Team) 51.59
9 SAUNDERS, Ella (Fernie Alpine Ski Team) 51.95
10 WATERFIELD, Kiley (Whitewater Ski Team) 52.25

Sunday, March 30 Slalom, Men, U16/U18/Masters
1 HAWKINS, Christian (Fernie Alpine Ski Team) 1:30.08
2 LUNN, Isaac (Red Mountain Racers) 1:30.58
3 SWAN, Bobby (Whitewater Ski Team) 1:38.28

4 BROUSSON, Leigh (Whitewater Ski Team) 1:43.38

Sunday, March 30 Slalom, Ladies, U16/U18/Masters
1 STILES, Eve (Fernie Alpine Ski Team) 1:36.42
2 CARRY, Allison (Fernie Alpine Ski Team) 1:39.36
3 CLARK, Katie (Kimberley Alpine Team) 1:39.94

4 RODYAKIN, Sophia (Red Mountain Racers) 1:40.12
5 DAMM, Bronwyn (Kimberley Alpine Team) 1:44.96
6 WHYTE, Kaitlyn (Red Mountain Racers) 1:47.92
7 STEFANI, September (Red Mountain Racers) 1:50.70