Photo from BC Alpine website: www.bcalpine.com

Thank you to Panorama Mountain Resort and the Windermere Valley Ski Club for agreeing to take on the huge task of organizing and hosting the FIS Keurig Cup West Spring Series event on very short notice!! According to the BC Ski Team coaches, the racing conditions were "unreal" and the results impressive!

BC Ski Team's Stephanie Gartner (FAST) dominated both GS competitions, winning double gold and sharing the podium both days with teammate Antonia Wearmouth (Grouse Tyee) who earned two bronze overall medals and two silver in the U18 category. Amelia Smart of Invermere and Team Panorama finished second in both races and took top honours among U18's both days. Stefanie Fleckenstein (BCST/WMSC) stood 3rd on the U18 podium in the second GS.

On the men's side, Riley Seger (BCST/WMSC) took bronze for U18's in both GS contests.

When slalom racing started, it was BC Team's Dominic Unterberger (Revelstoke Ski Club) and Antonia Wearmouth (Grouse Tyee) who took top spot on the podium both days. For U18's on day one of SL, BC Team members Sam Mulligan (Grouse Tyee), Max Peiffer (WMSC) and Cameron Alexander (WMSC) dominated the podium in 1st, 2nd and 3rd respectively. For the girls, it was Wearmouth leading the U18 category both slalom days, joined on day two by teammate Stefanie Fleckenstein (WMSC) as 2nd best U18. Sam Mulligan (BCST/Grouse Tyee) stood on the U18 slalom podium in 2nd position on the final day of competition.

Photo from BC Alpine website: www.bcalpine.com

This event at Panorama marked the conclusion of the FIS BC Keurig Cup race series, and after a long competitive season, the overall winners were revealed. Congratulations to the following men and women for their consistent results over the course of the season!

1st (overall and U18) – Meg Cumming (Apex Ski Club) 1997 – 697 points
2nd (overall) – Alix Wells (Prince George Ski Club) 1995 – 685 points
3rd (overall) – Antonia Wearmouth (Grouse Mountain Tyee Ski Club) 1997 – 672 points
2nd (U18) – Antonia Wearmouth (Grouse Mountain Tyee Ski Club) 1997 – 672 points
3rd (U18) – Tyra Collombin (Fernie Alpine Ski Team) 1997 – 650 points

1st (overall and U18) – Sam Mulligan (Grouse Mountain Tyee Ski Club) 1997 – 715 points
2nd (overall and U18) – Max Peiffer (Whistler Mountain Ski Club) 1997 – 580 points
3rd (overall and U18) – Max Kirshenblatt (Whistler Mountain Ski Club) 1998 – 558 points

Click HERE for a full list of BC Keurig Cup points

Photo from BC Alpine website: www.bcalpine.com

A HUGE thank you to Derek Trussler (Big White Racers FIS Coach) for all the amazing action and candid shots he took at races around the province this season – we love them so much we created a special gallery just for him, and you can check it out HERE

Men's Giant Slalom April 6/15

Rank Bib Name Year Run 1 Run 2 Total Time
 1  13 MCCONVILLE Patrick 1994   1:06.99  1:06.76  2:13.75
 2  15 GRASIC Martin 1995   1:07.45  1:06.50  2:13.95
 3  5 CRAWFORD James 1997   1:07.24  1:07.26  2:14.50
 4  14 THOMPSON Broderick 1994   1:07.49  1:07.04  2:14.53
 5  6 SEGER Brodie 1995   1:07.23  1:07.35  2:14.58
 6  10 GREIG Rob 1994   1:07.51  1:07.18  2:14.69
 7  7 NACIUK Anthony 1994   1:07.20  1:07.91  2:15.11
 8  1 PHILP Huston 1997   1:07.49  1:07.66  2:15.15
 9  3 UNTERBERGER Dominic 1994   1:07.59  1:08.06  2:15.65
 10  9 BRUNEAU-BOUCHARD William 1996   1:07.92  1:07.77  2:15.69


Ladies' Giant Slalom April 6/15

Rank Bib Name Year Run 1 Run 2 Total Time
 1  1 GARTNER Stephanie 1996   1:09.39  1:07.94  2:17.33
 2  10 SMART Amelia 1998   1:10.35  1:08.32  2:18.67
 3  15 WEARMOUTH Antonia 1997   1:10.73  1:08.42  2:19.15
 4  11 SWETTE Rae 1995   1:10.82  1:09.17  2:19.99
 5  2 WELLS Alix 1995   1:10.42  1:10.12  2:20.54
 6  9 HENRY Mia 1996   1:10.57  1:10.81  2:21.38
 7  4 WILLINGER Georgia 1997   1:11.72  1:10.57  2:22.29
 8  14 UNTERBERGER Emily 1996   1:11.97  1:10.94  2:22.91
 9  8 MARTIN Mikayla 1997   1:12.49  1:10.94  2:23.43
 10  5 MCKERCHER Haley 1997   1:12.25  1:11.35  2:23.60


Men's Giant Slalom April 7/15

Rank Bib Name Year Run 1 Run 2 Total Time
 1  2 GREIG Rob 1994   1:08.38  1:08.77  2:17.15
 2  15 WERRY Tyler 1991   1:08.46  1:09.01  2:17.47
 3  9 MCCONVILLE Patrick 1994   1:08.25  1:09.60  2:17.85
 4  12 SEGER Brodie 1995   1:09.10  1:09.05  2:18.15
 5  4 GRASIC Martin 1995   1:09.49  1:08.76  2:18.25
 6  6 NACIUK Anthony 1994   1:08.87  1:09.47  2:18.34
 7  10 BRUNEAU-BOUCHARD William 1996   1:09.55  1:09.55  2:19.10
 8  5 PHILP Huston 1997   1:09.53  1:09.59  2:19.12
 9  11 THOMPSON Broderick 1994   1:09.34  1:09.83  2:19.17
 10  14 SHARP Keegan 1997   1:10.87  1:08.84  2:19.71


Ladies' Giant Slalom April 7/15

Rank Bib Name Year Run 1 Run 2 Total Time
 1  14 GARTNER Stephanie 1996   1:08.18  1:09.75  2:17.93
 2  13 SMART Amelia 1998   1:09.22  1:10.09  2:19.31
 3  15 WEARMOUTH Antonia 1997   1:10.00  1:09.89  2:19.89
 4  5 FLECKENSTEIN Stefanie 1997   1:10.49  1:10.20  2:20.69
 5  6 MELINCHUK Hannah 1996   1:09.98  1:11.50  2:21.48
 6  11 SWETTE Rae 1995   1:11.42  1:12.28  2:23.70
 7  7 HENRY Mia 1996   1:11.95  1:12.39  2:24.34
 8  20 PATTERSON Soleil 1998   1:11.70  1:13.61  2:25.31
 9  9 BELCZYK ZOE 1998   1:12.14  1:13.46  2:25.60
 10  1 WILLINGER Georgia 1997   1:13.20  1:12.66  2:25.86


Men's Slalom
April 8/15

Rank Bib Name Year Run 1 Run 2 Total Time
 1  5 UNTERBERGER Dominic 1994   52.14  55.29  1:47.43
 2  17 MULLIGAN Sam 1997   52.21  56.17  1:48.38
 3  6 BELL Jeffrey 1993   53.59  56.83  1:50.42
 4  15 SOETAERT Michael 1996   53.51  57.22  1:50.73
 5  25 PEIFFER Max 1997   54.63  57.60  1:52.23
 6  8 SEGER Brodie 1995   53.11  59.36  1:52.47
 7  22 LEGREE Ben 1996   55.18  57.52  1:52.70
 8  44 ALEXANDER Cameron 1997   56.74  56.48  1:53.22
 9  24 RONSKY Russell 1995   56.02  57.30  1:53.32
 10  23 TAYLOR Aaron 1995   55.89  57.89  1:53.78


Ladies' Slalom April 8/15

Rank Bib Name Year Run 1 Run 2 Total Time
 1  4 WEARMOUTH Antonia 1997   59.24  59.09  1:58.33
 2  16 TAYLOR Sarah 1997   59.43  59.11  1:58.54
 3  13 MELINCHUK Hannah 1996   1:00.23  58.41  1:58.64
 4  1 SWETTE Rae 1995   1:01.18  59.68  2:00.86
 5  8 HISLOP Tori 1997   1:02.47  59.90  2:02.37
 6  21 TIMMERMANN Meaghan 1998   1:03.15  1:00.89  2:04.04
 7  22 MARTIN Mikayla 1997   1:03.76  1:00.72  2:04.48
 8  28