Photo from BC Alpine website: www.bcalpine.com
U14 boys GS Podium, Sun Peaks, – Isaac Athans 1st; Luke McMillan 2nd; Devin Blaser 3rd

Teck

Okanagan Zone Races hosted by Sun Peaks Alpine Club

January 16 & 17, 2016


COMPLETE RESULTS HERE

Great job everyone, here are the top-10 finishers in each race!

NOTE: U14 ATHLETES ARE YOB 2002 & 2003

Saturday, January 16 Giant Slalom, Men, U14+ – 1 Run

POS     BIB#    

COMPETITOR NAME    

BC CLUB     YOB     TOTAL
TIME
1 51 HOOTON Beckett SPAC 2001 52.70
2 56 JACOBY Joshua SPAC 2001 52.77
3 63 APPLEGATH Liam SPAC 2001 53.15
4 64 ATHANS Isaac APEX 2002 53.79
5 61 MCMILLAN Luke BIGWH 2002 54.18
6 65 BLASER Devin APEX 2002 54.58
7 59 PALMER Robert SPAC 1958 54.99
8 57 MOLDER Colm REVEL 2001 55.40
9 72 LAYTON Hayes PGEOR 2002 55.51
10 53 SIDJAK John REVEL 2002 55.80


Saturday, January 16 Giant Slalom, Ladies, U14+ – 1 Run

POS     BIB#     COMPETITOR NAME     BC CLUB     YOB     TOTAL
TIME
1 7 SLANEY Jaxon BIGWH 2002 54.98
2 15 JENKINS Hallie BIGWH 2002 55.25
3 3 KLAPATIUK Grace LIGHT 2000 56.17
4 20 ROGERS Noa APEX 2003 56.65
5 6 JONES Nadia VERNO 2002 56.78
6 4 ROSS Caitlin SPAC 2000 56.81
7 13 KOVACS Shaylyn SPAC 2000 56.84
8 2 JORGENSON Amy BIGWH 2002 56.99
9 32 LARGE Ana APEX 2003 57.15
10 30 HOOTON Noa SPAC 2003 57.62


Saturday, January 16 Giant Slalom, Men, U14+ – 1 Run

POS     BIB#     COMPETITOR NAME     BC CLUB     YOB     TOTAL
TIME
1 63 APPLEGATH Liam SPAC 2001 51.43
2 56 JACOBY Joshua SPAC 2001 52.09
3 51 HOOTON Beckett SPAC 2001 52.77
4 64 ATHANS Isaac APEX 2002 53.17
5 61 MCMILLAN Luke BIGWH 2002 53.20
6 80 GAGNON Herve LIGHT 1955 54.18
7 65 BLASER Devin APEX 2002 54.31
8 53 SIDJAK John REVEL 2002 54.45
9 57 MOLDER Colm REVEL 2001 54.56
10 59 PALMER Robert SPAC 1958 54.66


Saturday, January 16 Giant Slalom, Ladies, U14+ – 1 Run

POS     BIB#     COMPETITOR NAME     BC CLUB     YOB     TOTAL
TIME
1 15 JENKINS Hallie BIGWH 2002 53.93
2 7 SLANEY Jaxon BIGWH 2002 55.32
3 1 SMITH Rane VERNO 2002 55.40
4 20 ROGERS Noa APEX 2003 55.73
5 3 KLAPATIUK Grace LIGHT 2000 56.23
6 6 JONES Nadia VERNO 2002 56.24
7 13 KOVACS Shaylyn SPAC 2000 56.45
8 4 ROSS Caitlin SPAC 2000 56.48
9 32 LARGE Ana APEX 2003 56.61
10 9 KARDOES Megan MANN 2000 56.69


Saturday, January 16 Giant Slalom, Men, U12 – 1 Run
1 MUNROE, Parker (Vernon Ski Club) 1:02.72
2 KELLY, Reed (Revelstoke Ski Club) 1:02.79
3 SMITH, Cameron (Sun Peaks Alpine Club) 1:02.93

4 HOSKINS, Jacob (Prince George Ski Club) 1:04.40
5 JERSTAD, Joshua (Sun Peaks Alpine Club) 1:05.01
6 BRODKORB, Max 1:05.03
7 LENZI, Teigan (Revelstoke Ski Club) 1:05.14
8 CENTENO, Manuel (Sun Peaks Alpine Club) 1:05.21
9 ROSS, Tyson (Sun Peaks Alpine Club) 1:06.63
10 RICHARDSON, James (Vernon Ski Club) 1:06.92

Saturday, January 16 Giant Slalom, Ladies, U12 – 1 Run
1 ROBINSON, Jamie (Vernon Ski Club) 1:03.15
2 SALEHHUDDIN, Aruwin (Sun Peaks Alpine Club) 1:04.53
3 LORIMER, Talyn (Sun Peaks Alpine Club) 1:05.04

4 KARDOES, Sydney (Manning Ski Club) 1:06.76
5 WARGNIEZ, Charlotte (Apex Ski Club) 1:07.03
6 SIDJAK, Nora (Revelstoke Ski Club) 1:07.58
7 LAWLOR, Samantha (Apex Ski Club) 1:09.19
8 SWIFT, Kiera (Big White Ski Club) 1:09.38
9 MILLS, Ella (Vernon Ski Club) 1:10.57
10 LITTLE, Shayna (Big White Ski Club) 1:11.78

Saturday, January 16 Giant Slalom, Men, U12 – 1 Run
1 KELLY, Reed (Revelstoke Ski Club) 1:03.31
2 SMITH, Cameron (Sun Peaks Alpine Club) 1:03.48
3 MUNROE, Parker (Vernon Ski Club) 1:04.33

4 HOSKINS, Jacob (Prince George Ski Club) 1:05.16
5 GRANT, Jaras (Apex Ski Club) 1:05.50
6 LENZI, Teigan (Revelstoke Ski Club) 1:06.38
7 ROSS, Tyson (Sun Peaks Alpine Club) 1:06.77
8 JERSTAD, Joshua (Sun Peaks Alpine Club) 1:07.07
9 RICHARDSON, James (Vernon Ski Club) 1:07.97
10 GAINEY, Maxwell (Apex Ski Club) 1:09.08

Saturday, January 16 Giant Slalom, Ladies, U12 – 1 Run
1 ROBINSON, Jamie (Vernon Ski Club) 1:04.61
2 LORIMER, Talyn (Sun Peaks Alpine Club) 1:04.62
3 SALEHHUDDIN, Aruwin (Sun Peaks Alpine Club) 1:05.14

4 KARDOES, Sydney (Manning Ski Club) 1:06.42
5 SWIFT, Kiera (Big White Ski Club) 1:08.65
6 RICHARDSON, Claire (Vernon Ski Club) 1:09.01
7 SIDJAK, Nora (Revelstoke Ski Club) 1:09.08
8 WARGNIEZ, Charlotte (Apex Ski Club) 1:09.37
9 LAWLOR, Samantha (Apex Ski Club) 1:10.39
10 BLASER, Sienna 1:10.94

Photo from BC Alpine website: www.bcalpine.com
Overall SL Podium, Sun Peaks, Liam Applegath 1st; Devin Blaser 2nd; Joshua Jacoby 3rd – and thanks to Nancy Greene for presenting the awards!!

Sunday, January 17 Slalom, Men, U14+ – 1 Run

POS     BIB#     COMPETITOR NAME     BC CLUB     YOB     TOTAL
TIME
1 55 APPLEGATH Liam SPAC 2001 44.02
2 56 BLASER Devin APEX 2002 45.87
3 64 JACOBY Joshua SPAC 2001 46.72
4 62 HOOTON Beckett SPAC 2001 46.77
5 53 LAYTON Hayes PGEOR 2002 48.58
6 92 SOLA Heming APEX 2003 48.70
7 57 ELIAS Joel SPAC 2001 48.91
8 63 DE LA MOTHE Peter APEX 2002 49.28
9 61 TONOGAI Nicholas APEX 2002 49.97
10 76 PALMER Robert SPAC 1958 50.05


Sunday, January 17 Slalom, Ladies, U14+ – 1 Run

POS     BIB#     COMPETITOR NAME     BC CLUB     YOB     TOTAL
TIME
1 4 JENKINS Hallie BIGWH 2002 46.11
2 8 WHITECROSS Emily SPAC 2001 47.50
3 21 ROGERS Noa APEX 2003 47.57
4 9 SLANEY Jaxon BIGWH 2002 47.94
5 11 JORGENSON Amy BIGWH 2002 48.99
6 14 KNIGHT Jenna REVEL 2001 49.10
7 1 SMITH Rane VERNO 2002 49.30
8 30 APPLEGATH Brynn SPAC 2003 50.73
9 22 LARGE Ana APEX 2003 50.98
10 33 VOWK Katelyn   2000 51.05


Sunday, January 17 Slalom, Men, U14+ – 1 Run

POS     BIB#     COMPETITOR NAME     BC CLUB     YOB     TOTAL
TIME
1 55 APPLEGATH Liam SPAC 2001 46.76
2 64 JACOBY Joshua SPAC 2001 48.39
3 62 HOOTON Beckett SPAC 2001 48.48
3 56 BLASER Devin APEX 2002 48.48
5 52 MOLDER Colm REVEL 2001 49.27
6 77 HAWES Charlie   2001 50.37
7 92 SOLA Heming APEX 2003 50.63
8 68 SIDJAK John REVEL 2002 51.82
9 86 GAGNON Herve LIGHT 1955 52.08
10 61 TONOGAI Nicholas APEX 2002 52.60


Sunday, January 17 Slalom, Ladies, U14+ – 1 Run

POS     BIB#     COMPETITOR NAME BC CLUB     YOB     TOTAL
TIME
1 3 JARDINE-ARNOLD Myka SPAC 2000 50.07
2 8 WHITECROSS Emily SPAC 2001 50.85
3 21 ROGERS Noa APEX 2003 50.92
4 9 SLANEY Jaxon BIGWH 2002 51.04
5 11 JORGENSON Amy BIGWH 2002 51.87
6 14 KNIGHT Jenna REVEL 2001 52.18
7 33 VOWK Katelyn   2000 52.67
8 1 SMITH Rane VERNO 2002 53.23
9 5 SCHMIDT Bergen REVEL 2000 53.31
10 30 APPLEGATH Brynn SPAC 2003 53.76


Sunday, January 17 Slalom, Men, U12 – 1 Run
1 MUNROE, Parker (Vernon Ski Club) 54.44
2 KELLY, Reed (Revelstoke Ski Club) 56.46
3 HOSKINS, Jacob (Prince George Ski Club) 58.15

4 GRANT, Jaras (Apex Ski Club) 58.20
5 LENZI, Teigan (Revelstoke Ski Club) 58.37
6 JERSTAD, Joshua (Sun Peaks Alpine Club) 59.07
7 SMITH, Cameron (Sun Peaks Alpine Club) 59.78
8 WOOLLENDS, Noah (Lightning Creek) 1:00.65
9 RICHARDSON,