Photo from BC Alpine website: www.bcalpine.com
Teck U14 Provincials at Red Mountain PHOTO CREDIT: Christopher Naas

TECK U14 Provincial Championships – GS & SL

Hosted by Red Mountain Racers at Red Mountain Resort, Rossland, BC

March 18 – 20, 2016

Photo from BC Alpine website: www.bcalpine.com
Teck U14 Provincials at Red Mountain PHOTO CREDIT: Christopher Naas

COMPLETE RESULTS HERE

March 18 – 20 the RED Mountain Racers were delighted to welcome teams from around the province to compete in the 2016 TECK U14 Provincial Championships at the Legacy Training Centre at RED Mountain Resort. We were fortunate to have perfect weather conditions for these incredible athletes to showcase all the hard work and hours of training that went into preparing for these races.  

Photo from BC Alpine website: www.bcalpine.com
Red Mountain Racer – Heiko Ihns, Photo Credit: Lesley Chisholm

On Friday the boys competed in two one run slalom races on the Face of Red. Ihns and Shandro tied for first with Athans a mere 0.03 back. As seen below there were two ties in the top ten for this race:

Friday, March 18 Slalom, Men, 1 Run
1 IHNS, Heiko (Red Mountain Racers) 45.70
1 SHANDRO, Ethan (Whistler Mountain Ski Club) 45.70
3 ATHANS, Isaac (Apex Ski Club) 45.73

4 JORDAN, Tait (Whistler Mountain Ski Club) 45.92
5 SOLA, Heming (Apex Ski Club) 47.62
6 PANKE, Kristof (Red Mountain Racers) 48.46
7 BLASER, Devin (Apex Ski Club) 48.55
8 DE LA MOTHE, Peter (Apex Ski Club) 49.32
9 KATRUSIAK, Alexander (Whistler Mountain Ski Club) 49.36
9 OOSTHUIZEN, Yael (Whitewater Ski Team) 49.36

The second men's slalom race of the day provided another opportunity for this talented squad to show case their abilities. This time it was Athans and Ihns who finished 2 seconds ahead of the field.  

Friday, March 18 Slalom, Men, 1 Run
1 ATHANS, Isaac (Apex Ski Club) 44.43
2 IHNS, Heiko (Red Mountain Racers) 44.56
3 BEAUREGARD, Skylar (Whistler Mountain Ski Club) 46.86

4 SOLA, Heming (Apex Ski Club) 47.70
5 DE LA MOTHE, Peter (Apex Ski Club) 48.54
6 BURNS, Chase (Manning Ski Club) 49.09
7 TIMM, Dylan (Fernie Alpine Ski Team) 49.22
8 FRETENBURG, Nelson (Grouse Mountain Tyee Ski Club) 49.60
9 HOEFER, Luke (Whistler Mountain Ski Club) 49.74
10 GOSNELL, James (Whistler Mountain Ski Club) 50.06

On Friday the ladies were charging the GS gates on Back Trail. In the first race Tara Brudar came out on top by almost a full second.

Friday, March 18 Giant Slalom, Ladies, 1 Run
1 BRUDAR, Tara (Whistler Mountain Ski Club) 1:03.61
2 JENKINS, Hallie (Big White Ski Club) 1:04.60
3 KOBASIUK, Melinda (Prince George Ski Club) 1:04.79

4 ROGERS, Noa (Apex Ski Club) 1:04.94
5 BRUDAR, Una (Whistler Mountain Ski Club) 1:05.25
6 CHARTRAND, Alexandra (Whistler Mountain Ski Club) 1:05.29
7 SLANEY, Jaxon (Big White Ski Club) 1:05.55
8 JOHNSTON, Emilly Gabrielle (Mt Washington) 1:06.33
9 KOPER, Lauren (Black Dogs Ski Club) 1:07.05
10 NICOLLS, Virginia (Ginny) (Whistler Mountain Ski Club) 1:07.10 

The ladies second GS race of the day saw the Black Dog's Lauren Koper take top spot, a sign of things to come as the weekend progressed.

Friday, March 18 Giant Slalom, Ladies, 1 Run
1 KOPER, Lauren (Black Dogs Ski Club) 1:00.32
2 JENKINS, Hallie (Big White Ski Club) 1:00.90
3 BRUDAR, Una (Whistler Mountain Ski Club) 1:02.04

4 JOHNSTON, Emilly Gabrielle (Mt Washington) 1:02.16
5 SMITH, Rane (Vernon Ski Club) 1:02.94
6 SLANEY, Jaxon (Big White Ski Club) 1:03.65
7 SLATER, Makyla (Grouse Mountain Tyee Ski Club) 1:03.75
8 JUMONVILLE, Freya (Whistler Mountain Ski Club) 1:04.52
9 LARGE, Ana (Apex Ski Club) 1:05.09
10 KING, Abigail (Fernie Alpine Ski Team) 1:05.18

Saturday morning was crisp and cool and the sunshine was bright – perfect conditions for a little GS racing for both the men and ladies.  The men took to the FACE of RED for two one run GS races while the ladies remained on Back Trail for a two run GS race. 

Photo from BC Alpine website: www.bcalpine.com

Saturday morning Skylar Beauregard proved unbeatable though Devin Blaser and Isaac Athans were right on his heels.

Saturday, March 19 Giant Slalom, Men, 1 Run
1 BEAUREGARD, Skylar (Whistler Mountain Ski Club) 44.18
2 BLASER, Devin (Apex Ski Club) 44.44
3 ATHANS, Isaac (Apex Ski Club) 44.69

4 JORDAN, Tait (Whistler Mountain Ski Club) 44.91
5 IHNS, Heiko (Red Mountain Racers) 44.93
6 MCMILLAN, Luke (Big White Ski Club) 45.20
7 GALE, Nolan (Revelstoke Ski Club) 45.29
8 PANKE, Kristof (Red Mountain Racers) 45.64
9 LAYTON, Hayes (Prince George Ski Club) 45.84
10 SOLA, Heming (Apex Ski Club) 45.90

In the men's afternoon race it was Athans, Panke and Jordan who took home the hardware. 

Saturday, March 19 Giant Slalom, Men, 1 Run
1 ATHANS, Isaac (Apex Ski Club) 46.70
2 PANKE, Kristof (Red Mountain Racers) 47.41
3 JORDAN, Tait (Whistler Mountain Ski Club) 47.67

4 SHANDRO, Ethan (Whistler Mountain Ski Club) 48.05
5 SOLA, Heming (Apex Ski Club) 49.17
6 BLASER, Devin (Apex Ski Club) 49.51
7 GALE, Nolan (Revelstoke Ski Club) 49.63
7 NELLIS, Taylor (Grouse Mountain Tyee Ski Club) 49.63
9 SCOTT, Cody (Cypress Ski Club) 49.76
10 FORSSANDER, Lukas (Whistler Mountain Ski Club) 49.78

On Saturday the ladies competed in a two run GS race again on Back Trail. It was a fantastic day of racing under bright sunny skies.  Once again Lauren Koper proved to be tough to beat!

Saturday, March 19 Giant Slalom, Ladies
1 KOPER, Lauren (Black Dogs Ski Club) 2:02.97
2 JENKINS, Hallie (Big White Ski Club) 2:03.80
3 SMITH, Rane (Vernon Ski Club) 2:04.74

4 BRUDAR, Una (Whistler Mountain Ski Club) 2:05.33
5 SLANEY, Jaxon (Big White Ski Club) 2:06.01
6 JOHNSTON, Emilly Gabrielle (Mt Washington) 2:06.37
7 JUMONVILLE, Freya (Whistler Mountain Ski Club) 2:07.98
8 LARGE, Ana (Apex Ski Club) 2:08.37
9 SLATER, Makyla (Grouse Mountain Tyee Ski Club) 2:08.76
10 CICALESE, Lorena (Black Dogs Ski Club) 2:09.01

Photo from BC Alpine website: www.bcalpine.com

On Sunday,  the final day of racing, the men headed to Back Trail for a two run GS race and the ladies took on a challenging slalom course on the FACE of RED. 

In the men's GS RED Mountain's own Heiko Ihns proved to be unbeatable finishing over a second ahead of the pack.

Sunday, March 20 Giant Slalom, Men
1 IHNS, Heiko (Red Mountain Racers) 1:58.29
2 MCMILLAN, Luke (Big White Ski Club) 1:59.85
3 ATHANS, Isaac (Apex Ski Club) 1:59.93

4 BEAUREGARD, Skylar (Whistler Mountain Ski Club) 2:00.35
5 JORDAN, Tait (Whistler Mountain Ski Club) 2:02.06
6 PANKE, Kristof (Red Mountain Racers) 2:02.26
7 SHANDRO, Ethan (Whistler Mountain Ski Club) 2:02.90
7 BLASER, Devin (Apex Ski Club) 2:02.90
9 TIMM, Dylan (Fernie Alpine Ski Team) 2:04.95
10 SELTZER, Graham (Whistler Mountain Ski Club) 2:05.20

Sunday, March 20 Slalom #1, Ladies, 1 Run
1 JENKINS, Hallie (Big White Ski Club) 53.72
2 CHARTRAND, Alexandra (Whistler Mountain Ski Club) 55.30
3 KOPER, Lauren (Black Dogs Ski Club) 55.32

4 ROGERS, Noa (Apex Ski Club) 55.63
5 BRUDAR, Una (Whistler Mountain Ski Club) 56.35
6 JOHNSTON, Emilly Gabrielle (Mt Washington) 57.75
7 MARTIN, Cory (Fernie Alpine Ski Team) 58.48
8 KING, Abigail (Fernie Alpine Ski Team) 58.54
9 SLATER, Makyla (Grouse Mountain Tyee Ski Club) 58.66
10 APPLEGATH, Brynn (Sun Peaks Alpine Club) 58.68

Sunday, March 20 Slalom #2, Ladies, 1 Run
1 KOPER, Lauren (Black Dogs Ski Club) 47.93
2 JENKINS, Hallie (Big White Ski Club) 48.21
3 ROGERS, Noa (Apex Ski Club) 48.24

4 SLANEY, Jaxon (Big White Ski Club) 49.80
5 CHARTRAND, Alexandra (Whistler Mountain Ski Club) 50.34
6 MARTIN, Cory (Fernie Alpine Ski Team) 50.50
6 KING, Abigail (Fernie Alpine Ski Team) 50.50
8 SMITH, Rane (Vernon Ski Club) 50.89
9 BRUDAR, Tara (Whistler Mountain Ski Club) 51.02
10 JUMONVILLE, Freya (Whistler Mountain Ski Club) 51.18

Photo from BC Alpine website: www.bcalpine.com
Lauren Koper – Black Dogs Ski Club, Photo Credit: Lesley Chisholm

When the races were complete and the athletes had assisted with teardown, everyone gathered on the deck of RED's historic day lodge for the final awards ceremony.  

It was such a tremendous weekend watching these young athletes competing. They have all achieved such strength and skill and have so much to be proud of. 

After the calculations were complete it was with great pleasure that Heiko Ihns of the Red Mountain Racers and Lauren Koper of the Black Dogs Ski Club were named Overall U14 Provincial Champions for 2016.

The top ten overall results for both the ladies and men are listed below:

Ladies' Overall Champion – LAUREN KOPER from the Black Dogs Ski Club

 

FIRST NAME

LAST NAME

CLUB

1

     Lauren

Koper

Black Dogs Ski Club

2

     Hallie

Jenkins

Big White Ski Club

3

     Noa

Rogers

Apex Ski Club

4

     Una

Brudar

Whistler Mountain Ski Club

5

     Alexandra

Chartrand

Whistler Mountain Ski Club

6

     Tara

Brudar

Whistler Mountain Ski Club

7

     Rane

Smith

Vernon Ski Club

8

     Jaxon

Slaney

Big White Ski Club

9

     Emilly Gabrielle

Johnston

Mt Washington

10

     Abigail

King

Fernie Alpine Ski Team

10

     Cory

Martin

Fernie Alpine Ski Team

Note –  Abigal King and Cory Martin are tied for 10th overall

 

Men's Overall Champion – HEIKO IHNS from the Red Mountain Racers

 

FIRST NAME

LAST NAME

CLUB

1

     Heiko

Ihns

Red Mountain Racers

2

     Isaac

Athans

Apex Ski Club

3

     Skylar

Beauregard

Whistler Mountain Ski Club

4

     Ethan

Shandro

Whistler Mountain Ski Club

5

     Tait

Jordan

Whistler Mountain Ski Club

6

     Kristof

Panke

Red Mountain Racers

7

     Devin

Blaser

Apex Ski Club

8

     Heming

Sola

Apex Ski Club

9

     Luke

McMillan

Big White Ski Club

10

     Peter

De La Mothe

Apex Ski Club

The RED Mountain Racers ROC would like to congratulate everyone on an amazing weekend of racing, and would like to thank TECK, BC ALPINE, RED Mountain Resort, CBT and the volunteers, parents, coaches and athletes that made it all possible! 

Photo from BC Alpine website: www.bcalpine.com
Damion Applegath PHOTO CREDIT: Christopher Naas

Christopher Naas took lots more beautiful photos, see Flickr links below, thank you Christopher!!

Ladies GS – Day 1 Run 1:    https://flic.kr/s/aHskwUDeBd

Men SL – Day 1 Run 2:    https://www.flickr.com/gp/139864624@N03/2j472b
 
Ladies GS – Day 2 Run 1:    https://flic.kr/s/aHsktpXmg5
 

AND Lesley Chisholm also took some terrific photos of these talented young athletes – amazing, we can never have too many pics – enjoy!!

http://www.lesleychisholm.com/u14provincials2016