Conditions have been unpredictable so far this year, but the FIS skier’s have displayed determination and flexibility by forgoing the super-G race due to safety concerns, and focusing on four consecutive days of technical racing. They pushed hard and kept their spirits high!

Thank you to Whistler’s Dave Murray National Training Centre and Vail Resorts for helping to prepare the Ptarmigan run for some great racing.

  • Dates: February 20-23, 2024
  • Location: Dave Murray National Training Centre (Ptarmigan), Whistler Mountain
  • Hill Conditions: Firm on all four days.
  • Weather Conditions: Mixed weather with warmer than seasonal temperatures.
  • Race Structure: Two-run combined time Giant Slalom on Tuesday and Wednesday; two-run combined time Slalom on Thursday and Friday.

Parsons Cup Winners:

  • Women: Viveka Deck Stang, WMSC
  • Men: Yuki Tazawa, WMSC

Top-3 Finishers:

Women’s GS February 20th
First Place: Thea Torn, Whistler Mountain Ski Club
Second Place: Hannah Jensen, Whistler Mountain Ski Club
Third Place: Viveka Deck Stang, Whistler Mountain Ski Club

Men’s GS February 20th
First Place: Yiuki Tazawa, Whistler Mountain Ski Club
Second Place: Daino Nakamura, Whistler Mountain Ski Club
Third Place: Tamas Hazy, Camp Fortune

Women’s GS February 21st
First Place: Viveka Deck Stang, Whistler Mountain Ski Club
Second Place: Hannah Jensen, Whistler Mountain Ski Club
Third Place: Lola Gilbert, Whistler Mountain Ski Club

Men’s GS February 21st
First Place: Carter Christensen, Fernie Alpine Ski Team
Second Place: Yuki Tazawa, Whistler Mountain Ski Club
Third Place: Marek Krampl, Red Mountain Racers

Women’s Slalom February 22nd
First Place: Tylee Carr, OZT
Second Place: Thea Torn, Whistler Mountain Ski Club
Third Place: Viveka Deck Stang, Whistler Mountain Ski Club

Men’s Slalom February 22nd
First Place: Marek Krampl, Red Mountain Racers
Second Place: Joseph Gibbons, Whistler Mountain Ski Club
Third Place: Noah Fischer, Grouse Mountain Tyee Ski Club

Women’s Slalom February 23rd
First Place: Tylee Carr, OZT
Second Place: Thea Torn, Whistler Mountain Ski Club
Third Place: Viveka Deck Stang, Whistler Mountain Ski Club

Men’s Slalom February 23rd
First Place: Noah Fischer, Grouse Mountain Tyee Ski Club
Second Place: Marek Krampl, Red Mountain Racers
Third Place: Joseph Gibbons, Whistler Mountain Ski Club

~ Report submitted by Kirsti Blom, WMSC